U zborniku radova Unije studenata Univerziteta u Zenici objavljuju se originalni radovi, prezentirani na studentskoj konferenciji Conscientia, a koji se odnose na discipline humanističkih, društvenih, prirodnih, tehničkih nauka, biomedicine i zdravstva. Radovi se dostavljaju na bosanskom, srpskom, hrvatskom, engleskom, njemačkom, turskom, arapskom jeziku i kao takvi se objavljuju, a odlukom redakcije može biti prihvaćeno objavljivanje rukopisa i na nekom drugom stranom jeziku. Autori zadržavaju autorska prava za članke objavljene u zborniku radova, ali daju zborniku pravo objavljivanja, kako u štampanom, tako i u elektronskom obliku. Radove prihvaćene za objavljivanje ili već objavljene u zborniku „Conscientia“ autor smije objaviti u drugim publikacijama samo uz dozvolu redakcije, ali i u tom slučaju samo uz jasnu naznaku o njihovom objavljivanju u zborniku „Conscientia“.
Radovi se dostavljaju u Word formatu, font Times New Roman, veličina 12, prored 1,5, margine normal, u obimu od 10 do 16 stranica, ili ne duži od 5.000 riječi ili 30.000 znakova.
Na prvoj stranici rada, u gornjem lijevom uglu, treba navesti ime i prezime autora, ispod njega puni naziv ustanove u kojoj radi autor/i ili fakultet na kojem studira autor, e-mail autora. Naslov rada se piše velikim bold slovima, veličina 14, centrirano na stranici i treba biti metodološki korektan i jasan. Radovi treba da sadrže sljedeće dijelove: ime i prezime autora, naziv i sjedište ustanove na kojoj studira, naslov rada (b/h/s jezik), naslov rada (eng./njem./turski jezik), sažetak sa ključnim riječima (b/h/s jezik), sažetak sa ključnim riječima (eng./njem./turski jezik), uvod, glavni dio rada, zaključak i popis literature.
Iza naslova rada slijedi sažetak obima do 250 riječi. Sažetak rada, kao i sam rad, treba biti jasan, te upućivati na svrhu rada, teorijsko-metodologijska polazišta, glavne rezultate i zaključak. Iza sažetka treba navesti do šest ključnih riječi, koje su naučno i stručno referentne za obrađivanu tematiku. Ako se u radu numeriraju odjeljci (podnaslovi) treba nastojati da se u radu koriste najviše tri nivoa. Za različite nivoe treba upotrebljavati različite tipove slova:
Masnim (bold) slovima (Times New Roman 12)
Broj masnim (bold) slovima, a naslov masnim kosim slovima (Times New Roman 12)
Broj običnim slovima, a naslov kurzivom (Times New Roman 12)
Popis korištene literature, slike, tabele i grafikoni koji su sastavni dio rada moraju imati naslov, izvor i broj.
Citiranje i izvori
APA stil (http://www.apastyle.org/) se koristi za oblikovanje referenci u tekstu i u popisu literature. Izvore treba navoditi u tekstu, a ne u fusnotama. Referenca se stavlja u zagrade i sadrži prezime autora i godinu izdanja, npr. (Slatina, 2005), ali ako je riječ o citatu i broj stranice, npr. (Slatina, 2005, str. 188). Ako rad ima dva autora, treba navesti oba: (Hasanagić & Pehlić, 2000). U slučaju zajedničkog rada tri do šest autora prvi put kada se referira na taj rad navode se prezimena svih autora, a svaki naredni put samo prezime prvog i izraz „et al.“ Ukoliko rad ima više od šest autora i nakon prvog spominjanja koristi se samo prezime prvog autora i izraz „et al.“ Sve reference u tekstu navode se kao i prvi put, odnosno ne koriste se oblici poput “ibid.”, “op. cit.”, “loc. cit.” i slično. Autorima se sugerira da u bilješkama navode isključivo komentar ili dopunu rečenog u tekstu.
U popisu literature (bibliografiji), koji se nalazi na kraju rada, treba navesti pune podatke o svim djelima koja se spominju u referencama. Radovi se navode abecednim redom prema prezimenima autora i hronološkim redom za radove istog autora. Ako se navodi više radova istog autora, koji imaju istu godinu izdanja, treba ih razlikovati slovima (a, b, c itd.) iza godine izdanja. U slučaju zajedničkog rada više autora, u popisu – literature ne koristi se oblik “i saradnici”, nego se navode svi autori. Ukoliko rukopis na koje se referira ima DOI broj, isti se obavezno navodi u listi referenci. DOI brojevi mogu se pogledati na: : http://www.crossref.org/SimpleTextQuery/
Popis literature treba izraditi prema navedenim primjerima:
– Knjiga: Gudjons, H. (1994). Pedagogija – temeljna znanja. Zagreb: Educa
– Članak u časopisu: Šućur, Z. (2000). Romi kao marginalna skupina. Društvena istraživanja, 9 (2-3), 197-210
– Poglavlje u knjizi: Poljak, V. (1996). Kreiranje inovacijske škole. U H. Fainstein (ur.), Pedagogija i hrvatsko školstvo (str. 62-68). Zagreb: HPKZ
– Internet izvori: Pašalić Kreso, A. (1999). Education in Bosnia and Herzegovina: Minority Inclusion and Majority Rules, The system of education in BiH as a paradigm of political violence on education, dostupno na: http://www.tc.edu/cice/Issues/02.01/PDFs/21pasalickreso.pdf
–Neobjavljena doktorska disertacija: Prezime, inicijali imena (godina izdanja). Naslov disertacije (neobjavljena doktorksa disertacija). Naziv institucije. Lokacija.
–Objavljeni rad predstavljen na konferenciji: Autor, A., & Autor, B. (godina, mjesec, datum). Naslov rada. U A. Urednik, B Urednik, & C. Urednik, Naslov zbornika radova. Rad prezentiran na Naziv konferencije: podnaslov, lokacija (broj stranica). Mjesto izdanja: Izdavač.
Ostali primjeri mogu se naći na http://www.apastyle.org/
Ako je rad napisan na bosanskom, srpskom, hrvatskom jeziku, iza literature se dostavlja prijevod naslova, sažetka i ključnih riječi na engleskom jeziku, a ako je rad napisan na engleskom jeziku iza literature se dostavlja prijevod sažetka i ključnih riječi na bosanskom, srpskom, hrvatskom jeziku.
Za sva naglašavanja u tekstu koristiti italic slova, a ne bold ili podvlačenja. Za sva nabrajanja koristiti samo bulets ili crtice. Tekst treba da bude paginiran.
Budući da svi radovi prolaze duplu anonimnu recenziju od autora se očekuje da iz teksta kao i iz popisa literature uklone sve informacije koje mogu otkriti njihov identitet. U takvim referencama umjesto prezimena navode samo (Autor, godina izdanja), a ukoliko ima više autora (Autor & Koautor, godina izdanja). Ukoliko ima više radova objavljenih u istoj godini, onda se pored goidne izdanja dodaju i slova a, b, c kako bi se isti razlikovali. Na početku popisa literature navode se iste nepotpune reference, te se dopinjavaju tek u završnoj verziji rada.
Svi radovi trebaju biti lektorisani od starne izvornog govornika ili profesionalnog lektora, kako bi se izbjegle greške u pisanju, gramatici i stilu pisanja. Uredništvo zadržava pravo da tektove prilagodi propozicijama Časopisa i standardima jezika na kojem su pisani.
Radovi za zbornik, pripremljeni u skladu sa ovim Uputstvom, šalju se Redakciji zbornika samo u elektronskoj formi (Microsoft Word) na adresu: usunze.conscientia@unze.ba Radovi koji nisu urađeni prema Uputstvu ne prihvataju se i ne šalju se na recenziju.
SAMO RADOVI KOJI BUDU PREZENTIRANI NA STUDENTSKOJ KONFERENCIJI CONSCIENTIA U DECEMBRU BIT ĆE OBJAVLJENI I U ZBORNIKU RADOVA
Prikazi knjiga
Prikazi knjiga šalju se u obimu ne većem od 2000 riječi. Može se uraditi prikaz domaćih i stranih publikacija koje su objavljene prije ne više od dvije godine računajući do datuma kada je prikaz primljen u Časopis. Naslovnu stranu je potrebno urediti na sljedeći način:
Ime autora prikaza (Times New Roman 12, bold, centrirano)
Naziv institucije gdje je autor zaposlen ili studira
Email adresa Times New Roman, 12, regular, centrirano)
PRIKAZ KNJIGE „NASLOV KNJIGE“ AUTORA
IME AUTORA KNJIGE ČIJE SE PRIKAZ RADI
(Times New Roman 12, bold, centrirano,velika slova)